Jakab Antal püspök bevezetőszavai Gyulafehérváron Szent Mihály napján, a székesegyház búcsúünnepén, 1986. szeptember 29-én

(A gyulafehérvári székesegyház mellett napjainkban. Forrás: Pixabay)

Tisztelendő Testvérek, Szeretett Jó Hívek!

Mi, kortársaimmal együtt, akik a Szent Mihályról nevezett fehérvári székesegyház hét és fél évszázados történetéből egy kis résznek, de mégis félszázadnak tanúi voltunk, méltán hálával gyűltünk ide és jöttünk a nagy évfordulattal ünnepelni. Eseményekben nem szegény a visszaemlékezésünk és minden okunk megvan jelenünkre és jövőnkre az angyalok segítségét kérni.

A II. Vatikáni Zsinat egy ünnepet adott a mai napra Szent Mihály, Gábor és Rafael arkangyaloknak. Három nagy eseményt jelent maga a nevük. Mihály kérdő név: Kicsoda olyan, mint az Isten? Nevét azzal szerezte, hogy a gőgjükben Isten ellen lázadó szellemeket legyőzte. Gábor hírnököt jelent, mert ő hirdette meg a világ teremtése után a legnagyobb örömhírt az embereknek, hogy a Szentlélek erejéből a földre száll a Megváltó. Rafael az Isten orvosságát jelenti, s mi már eléggé érezzük és tudjuk, hányféle magacsinálta sebből vérzik a világ, s azt még inkább, hogy

Isten nélkül itt már nincs senkinek se orvosa, se orvossága. Indíték nekünk arra, hogy legalább olyan szorgalommal és sürgősen keressük az Isten gyógyító kegyelmeit, mint amennyire gyakran és sietve járjuk orvosságokért a gyógyszertárakat.

Hármas a mai nap jelentősége nekünk még más címeken is. Búcsúja a székesegyházunknak, s a védő Szent Mihály arkangyal vezérlete mellett, hisszük, pártfogóink az összes égi angyalok és a dicsőséges Egyház minden szentjei. Fekete szín vegyül az ünneplésbe, mert hatodik évfordulója a mai nap nagy püspökünk, Márton Áron halálának. Csak nagy hitünk hoz újból erre gyógyírt, hogy sorsunkat ismeri és pártfogol minket. Harmadszor már az ötödik évfordulója Bálint Lajos püspökké szentelésének. A jövő reményét és biztosítékát látjuk benne, illik, hogy minden segítő kegyelmet kérjünk számára.

Végül magunkhoz visszatérve, Szent Mihály arkangyallal nemcsak azt kérdezzük félelemmel, hogy kicsoda olyan, mint az Isten, hanem saját magunkat is kérdezzük: kik vagyunk mi? Mik lettünk mi? S hogy komolyabb legyen erre a válasz, Testvéreim, vizsgáljuk meg lelkiismeretünket és bánjuk meg bűneinket.

(A szöveg forrása: Jakab Antal püspök szentbeszédei, I. kötet, Alkalmi beszédek. Új Misszió Alapítvány, Miskolc, 2016, 381–382. old.)


Jakab Antal püspök beszédválogatásának online közlését 2024-ben, a hitvalló főpásztor börtönből való szabadulásának 60. évfordulója alkalmából folytatjuk: ebben az évben elérhetővé teszünk a világhálón 60 olyan beszédet, amelyet korábban csak nyomtatott könyvkiadványban érhettek el az érdeklődők. A program a Keresztény Jövőnkért Alapítvány szervezésében és koordinálásával, a Jakab Antal 60 című komplex program részeként valósul meg. Az előkészítési, szerkesztési és tartalomfeltöltési munkafolyamathoz, valamint az informatikaiháttér-feltételek biztosításához a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. nyújtott támogatást.